Není kytka jako kytka

30. srpna 2016 v 11:53 | Nymeria |  Blogguji
Když máš jako koníček bylinkaření


Od přírody jsem sběrač. Abych vám objasnila, co tento pojem obnáší, cituji tetičku wikipedii: Lovci a sběrači je rovnostářský typ společnosti, která získává většinu potravy prostřednictvím lovu divokých zvířat a sběru jiné volně se vyskytující potravy - planě rostoucích rostlin a jejich plodů, hmyzu, mlžů, plžů či medu. Přičemž sběr převažuje nad lovem… Lov a sběr je prvotním způsobem obživy rodu Homo, který byl praktikován po většinu lidské existence.

Moje prapraprababička a moje další praprababičky musely být zákonitě sběračky, jinak si to neumím vysvětlit. Mám neskutečné nutkání ke sběru všeho, co lze prostě v krvi. Od sběru třešní a očesání každé dostupné jabloně u silnice až právě po bylinkaření, o kterém vám dnes budu povídat.


Obvyklá reakce na to, když někomu řeknete, že sbíráte bylinky nebývá příliš pozitivní. Většinou se na vás dotyčný divně zašklebí a zeptá se "cooo?". Přitom vezměte v úvahu všechna pozitiva tohoto (pravda dnes již ne zrovna "in") koníčku! Že žádné nevidíte? Pak bych vám tedy ráda objasnila některé stereotypy a bylinkaření více přiblížila.

Probíhá to zhruba takto: Jdete na procházku na čerstvý vzduch s košíkem, plátěnou taškou a batohem na zádech, je jaro nebo léto, takže počasí je krásné a vy ještě spalujete přebytečné kalorie chůzí (pravda, zase tak moc toho nespálíte, ale přece). Jdete, jdete, kocháte se krajinou a náhle: "hele heřmánek!". Usednete, pustíte do uší oblíbenou muziku nebo třeba audioknihu a začnete otrhávat. Když už máte dost, nebo očešete vše, co je v dosahu (u mě spíš ten druhý případ), jste již trochu opálení a odpočinutí a můžete vyrazit dál. Takto pokračujete, dokud není vaše sběračská podstata uspokojena i dalšími druhy bylin. Doma je pak rozložíte na staré noviny a necháte (většinou) ve stínu uschnout. Když jsou usušené a nezbývá v nich již žádná vlhkost, nasypete do sklenice a opatříte etiketou.

Co je na tomhle koníčku geniální? Je to úplně zadarmo a ještě to léčí! Jestli tohle není, dost tak už nevím. Staré noviny má doma každý, zavařovacích sklenic se vám přes rok taky nakupí hromada a tak o uskladnění bylin je rovněž postaráno. A v zimě, když na vás přijde chřipka, uvaříte bezový čaj s šípkem a hned můžete skotačit po pokoji.

Jediné, že se o bylinkách musíte předem něco málo naučit, abyste věděli, co sbíráte a k čemu vám to bude užitečné. Ale popravdě, skoro každá kytka kolem které na louce projdete, je na něco dobrá. A pokud bylinky správně chuťově vyvážíte, je z nich vynikající čaj s léčivými účinky, úplně zadarmo. No není to skvělé?

Pokud patříte k těm, které nebaví pořád jen polykat prášky a chcete řešit věci přírodní cestou, k těm kteří při pohledu na na konci léta schnoucí léčivé plody bolí srdce, nebo jen na ty, co rádi chodí do přírody a něčím by si to rádi ještě zpestřili, jděte do bylinek! Klidně se na mě i obraťte, nejsem žádný odborník, ale ráda poradím a budu nadšená, pokud se naše řady rozrostou. Žijte zdravě.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Lola-J Lola-J | Web | 30. srpna 2016 v 12:15 | Reagovat

A já jsem tomu naprosto nakloněná, děláš jenom dobře! :) Taky zastávám názor, že když můžeš čerpat přímo z přírody, udělej to... Jen tak dál!

2 myfairfavourite myfairfavourite | Web | 30. srpna 2016 v 16:01 | Reagovat

Ahoj, je to skvělý článek (ten tvůj):)
Zkusím to nějak změnit, ale líbí se mi to tak. Text jsem já blbá udělala moc tmavý, že jo?:( Ale u jedné slečny jsem viděla křiklavě růžové pozadí a text byl též růžový, no hrůza.:) Knihovnu máme skříženou s kabinetem, takže se na tebe dívají vycpaný ptáci z vrcholku skříně, no, a jinak jsou tam spíš v knihovně knížky pro děti, encyklopedie, časopisy, a povinná četba a pro teenagery (minimum:/). Matika je nejhorší děs na Zemi. A mám hloupý dotaz: jaká je němčina? (budu ji mít poprvé:D)

3 Tucka Tucka | E-mail | Web | 15. října 2016 v 20:57 | Reagovat

Je to nádherné, možná bych do toho i šla, ale mám docela strach, že ty kytky nerozeznám (jsem na to fakt tele) a nasbírám si něco jedovatého...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama